Урок з фізики на тему: «Вага і невагомість» (10 клас) (використання кейс-методу)
Мета: навчальна: поглибити знання учнів про вагу тіла, невагомість; показати різницю між вагою та силою тяжіння.
розвивальна: розвивати уявлення учнів про життя в стані невагомості, логічне мислення, навички роботи в групах, роботи з науковою літературою, представляти результати своєї роботи.
виховна: виховувати терплячість, взаємоповагу, стриманість, комунікабельність.
Обладнання: тягарець, нитка, опора, картки для гри «Вгадай мене», плакат, картки-кейси.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Структура уроку:
1. Організаційний етап: представлення теми, мети, мотиваційна бесіда (4 хв.)
2. Актуалізація опорних знань (3 хв.)
3. Мотивація навчальної діяльності (3 хв.)
4. Вивчення нового матеріалу (15 хв.)
5. Осмислення об’єктивних зв’язків (17 хв.)
6. Підсумки (3 хв.)
Хід уроку:
1. Організаційний етап: представлення теми, мети, мотиваційна бесіда.
На дошці висить плакат з написом: «З часом, коли стане відомо про ту насолоду, якої зазнає людина в стані невагомості, величезна кількість людей буде прагнути пережити це відчуття. В. Юнг»
Учитель: Тема уроку для вас, друзі, не нова. Ми повторимо і більш глибше зануримося в поняття «вага», «невагомість», а також уявимо себе космонавтами.
Зараз проведемо розминку: інтерактивна гра «Розшифруй термін».
Слова з хаотично розміщеними буквами записані на дошці.
Завдання: скласти за 1 хв. правильно слова:
Цінреяі (інерція)
Аіфемцдояр (деформація)
Вшитідксь (швидкість)
2. Актуалізація опорних знань.
Гра «Вгадай мене»
На столі вчителя лежить купка карток, на яких написано:
· Характеристика взаємодії
· Напрямлена до центру Землі
· Прямо пропорційна масі
· Прикладена до тіла
· Прикладена до Землі
· Виникає при пружних деформаціях
· Вимірюється динамометром
· Вимірюється в кілограмах
· Обчислюється за формулою F=mg
· Обчислюється формулою F=-kx
· Вимірюється в кілоньютонах
· Векторна величина
· Скалярна величина
· Змінює напрям руху тіла
На дошці записане поняття: сила тяжіння. Учень виходить до вчительського столу і вибирає ті картки, які, на його думку, підходять до даного поняття. Зачитує вголос усе, що він обрав, а учні класу рецензують його відповіді. Потім пишемо на дошці наступне поняття: сила пружності.
3. Мотивація навчальної діяльності.
Першим, хто хотів зазнати такого приємного відчуття як невагомість, був міфічний Ікар, який зробив собі крила. А чи перебував хтось з вас у стані невагомості?
4. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель пояснює що таке вага, невагомість, використовуючи експерименти.
5. Осмислення об’єктивних зв’язків.
Але невагомість приносить і певні незручності. Уявімо собі, що ви приєдналися до екіпажів на борту космічних кораблів. І, звісно, там панує стан невагомості. Ви прокинулися вранці і хочете вмитися невагомою водою, потім поснідати невагомою їжею, випити невагомий чай.
Спробуйте:
· Переміщатися по кабіні і користуватися невагомими речами;
· Вмитися;
· Поїсти;
· Випити чай;
· Зберігати речі а порядку.
Кожна група отримує кейс із завданням: запропонувати спосіб, як це можна зробити. Завдання складені на основі фрагментів, узятих з науково-фантастичних творів. «Ключові слова» пропущені (Відповіді в додатку 1).
Кейс 1. Як вмитися у стані невагомості?
«Спочатку відсутність тяжіння створювала безліч незручностей. Умиватися можна було тільки за допомогою … . Вода, залишена в нещільно закритій посудині, виливалася через край, розтікалася навкруги. Її краплини збирались у райдужні кульки, які плавно рухались у повітрі, неначе мильні бульбашки. Зустріч із ними не віщувала нічого приємного: одяг миттю вбирав воду» (Г. Бовін. «Діти Землі».)
Кейс 2. Як пити в стані невагомості?
«Олена Миколаївна принесла … - вода в цьому світі без тяжіння не виливалася сама з пляшки, її доводилося виштовхувати звідти за допомогою гумової груші» (Ю. Сафронов, С. Сафронов. «Онуки наших онуків».)
Кейс 3. Як їсти в стані невагомості?
«Їжу варили з постійним ризиком обпектися, бо це відбувалося в … . Особливо важко було їсти: про тарілки довелося забути. Рідку їжу … . Тверду їжу … , щоб вона не розліталася в усі боки при першому ж необережному русі». (Г. Бовін. «Діти Землі».)
Кейс 4. Як зберігати стійку рівновагу в стані невагомості?
«Головна незручність полягала в тому, що потрібно було постійно … до сидіння. Варто було забути це зробити, і людина плавно піднімалась угору і безпорадно борсалася в повітрі доти, доки її не прибивало до стіни або до стелі. Така сама доля спіткала … предмети». (Г. Бовін. «Діти Землі».)
Кейс 5. Як рухатись?
«До підошви наших черевиків були … . Вони … . Завдяки цьому ми могли нормально пересуватися кабіною». (Г. Бовін. «Діти Землі».)
Кейс 6. Як зберегти речі в стані невагомості?
«Кімната була як сажалка з рибкою; не можна було повернутися, щоб не зачепити чогось: столи, стільці, крісла, дзеркала … . Книжки … , наче говорили: «Читайте нас з усіх боків». ( К. Ціолковський. «Мрії про Землю і небо».)
6. Підсумки.
Підведення підсумків уроку, задаються запитання вчителю, виставляються оцінки, задавання домашнього завдання.
Додаток 1
Відповіді до кейсів з ключовими словами.
Кейс 1. Як вмитися у стані невагомості?
«Спочатку відсутність тяжіння створювала безліч незручностей. Умиватися можна було тільки за допомогою губки. Вода, залишена в нещільно закритій посудині, виливалася через край, розтікалася навкруги. Її краплини збирались у райдужні кульки, які плавно рухались у повітрі, неначе мильні бульбашки. Зустріч із ними не віщувала нічого приємного: одяг миттю вбирав воду» (Г. Бовін. «Діти Землі».)
Кейс 2. Як пити в стані невагомості?
«Олена Миколаївна принесла пульверизатор - вода в цьому світі без тяжіння не виливалася сама з пляшки, її доводилося виштовхувати звідти за допомогою гумової груші» (Ю. Сафронов, С. Сафронов. «Онуки наших онуків».)
Кейс 3. Як їсти в стані невагомості?
«Їжу варили з постійним ризиком обпектися, бо це відбувалося в герметично закритій посудині. Особливо важко було їсти: про тарілки довелося забути. Рідку їжу висмоктували з широкогорлих пляшок через гумові соски. Тверду їжу прикривали особливими сіточками, щоб вона не розліталася в усі боки при першому ж необережному русі». (Г. Бовін. «Діти Землі».)
Кейс 4. Як зберігати стійку рівновагу в стані невагомості?
«Головна незручність полягала в тому, що потрібно було постійно пришпилюватися ременями до сидіння. Варто було забути це зробити, і людина плавно піднімалась угору і безпорадно борсалася в повітрі доти, доки її не прибивало до стіни або до стелі. Така сама доля спіткала незакріплені предмети». (Г. Бовін. «Діти Землі».)
Кейс 5. Як рухатись?
«До підошви наших черевиків були пригвинчені невеликі металеві пластини. Вони притягувалися до електромагнітів, розташованих під підлогою. Завдяки цьому ми могли нормально пересуватися кабіною». (Г. Бовін. «Діти Землі».)
Кейс 6. Як зберегти речі в стані невагомості?
«Кімната була як сажалка з рибкою; не можна було повернутися, щоб не зачепити чогось: столи, стільці, крісла, дзеркала літали в повітрі, хто як хотів. Книжки розкривались і, повертаючись, наче говорили: «Читайте нас з усіх боків». ( К. Ціолковський. «Мрії про Землю і небо».)
Оформити окремі кейси-папки, що містять відповідну інформацію:
Кейс 1
Кейс 1. Як вмитися у стані невагомості?
«Спочатку відсутність тяжіння створювала безліч незручностей. Умиватися можна було тільки за допомогою … . Вода, залишена в нещільно закритій посудині, виливалася через край, розтікалася навкруги. Її краплини збирались у райдужні кульки, які плавно рухались у повітрі, неначе мильні бульбашки. Зустріч із ними не віщувала нічого приємного: одяг миттю вбирав воду» (Г. Бовін. «Діти Землі».)
Кейс 2
Кейс 2. Як пити в стані невагомості?
«Олена Миколаївна принесла … - вода в цьому світі без тяжіння не виливалася сама з пляшки, її доводилося виштовхувати звідти за допомогою гумової груші» (Ю. Сафронов, С. Сафронов. «Онуки наших онуків».)
Кейс 3
Кейс 3. Як їсти в стані невагомості?
«Їжу варили з постійним ризиком обпектися, бо це відбувалося в … . Особливо важко було їсти: про тарілки довелося забути. Рідку їжу … . Тверду їжу … , щоб вона не розліталася в усі боки при першому ж необережному русі». (Г. Бовін. «Діти Землі».)
Кейс 4
Кейс 4. Як зберігати стійку рівновагу в стані невагомості?
«Головна незручність полягала в тому, що потрібно було постійно … до сидіння. Варто було забути це зробити, і людина плавно піднімалась угору і безпорадно борсалася в повітрі доти, доки її не прибивало до стіни або до стелі. Така сама доля спіткала … предмети». (Г. Бовін. «Діти Землі».)
Кейс 5
Кейс 5. Як рухатись?
«До підошви наших черевиків були … . Вони … . Завдяки цьому ми могли нормально пересуватися кабіною». (Г. Бовін. «Діти Землі».)
Кейс 6
Кейс 6. Як зберегти речі в стані невагомості?
«Кімната була як сажалка з рибкою; не можна було повернутися, щоб не зачепити чогось: столи, стільці, крісла, дзеркала … . Книжки … , наче говорили: «Читайте нас з усіх боків». ( К. Ціолковський. «Мрії про Землю і небо».)




Немає коментарів:
Дописати коментар