Матеріали до уроку : конспект (скачати, переглянути), кейси
Тема: Математики Полтавщини, їх внесок у розвиток науки країни та світу
Тема: Математики Полтавщини, їх внесок у розвиток науки країни та світу
Мета: навчальна: познайомити учнів з історією математики на Полтавщині,
здобутками вчених-земляків, їх життєвим та творчим шляхом; вчити
використовувати математичні та лінгвістичні навички в нестандартних ситуаціях
та творчо підходити до рішення завдань; практикувати в усному мовленні; сприяти
виробленню позитивних мотивів навчальної діяльності; інтегрувати знання учнів;
розвиваюча: розвивати комунікативну
компетенцію, увагу, вміння логічно мислити;
навички спілкування в групі при виконанні спільного завдання, вміння
розуміти один одного та з повагою ставитись до чужої думки; готовність до
практичного застосування отриманих знань;
виховна: виховувати волю та
наполегливість у навчанні, патріотизм
Обладнання: комп’ютер, проекторна дошка, портрети вчених, презентація, кейси з
біографіями вчених та завданнями,
наявність доступу до мережі Інтернет
Хід уроку
1.
Організаційний етап (2 хв.)
|
|||||||||||
Слайд 1
|
Знайомство з темою уроку
|
||||||||||
2. Актуалізація опорних знань
(3 хв.)
|
|||||||||||
Слайд 2
|
“Наука
складається з фактів, як будинок із каменів, але набір фактів ще не наука, так само, як купа каміння ще не будинок” - Анрі
Пуанкаре, французький математик, фізик, філософ
Що,
на вашу думку, цими словами хотів сказати вчений?
Сьогодні ми познайомимося з
людьми з великої літери, нашими земляками, які зробили неоціненний внесок у
розвиток математики не лише в Україні, але й у всьому світі, які взяли весь
той багаж фактів науки і доклали зусиль, щоб побудувати фундамент сучасної
математики
|
||||||||||
3. Робота
з кейсами (20 хв.)
|
|||||||||||
Слайд 3
Слайд 4
|
За кілька
днів учням було озвучено тему наступного заняття «Математики Полтавщини,
їх внесок у розвиток науки країни та світу» та дано завдання: створити презентацію (чи
реферативне повідомлення) про даних учених, що містить фото, біографію, сферу
їх діяльності чи іншу цікаву інформацію (перелік - додаток 1). Також повідомлено
про те, що заняття буде проводитися в режимі
кейс-методу. Кейси мають дослідницько-систематизуючий
характер.
Сам кейс учням надаю безпосередньо на занятті. Повідомляю, яким чином буде проходити робота на уроці – кількість кейсів
та їх зміст:
Організовується робота в підгрупах з пошуку
вирішення поставленої проблеми:
дослідити життєвий та творчий шлях математиків Полтавщини, питання, над якими
вони працювали, їх здобутки та нагороди; результати дослідження представити у
вигляді таблиці (додаток 2),
презентації (публікації) та захисту (виступу). Консультую учнів, учні в
підгрупах обговорюють варіанти, пояснюють незрозумілі моменти один одному.
На наступному етапі організовується обговорення
варіантів рішень підгруп, що займає близько 20 хвилин з урахуванням
обговорення критеріїв ефективності пропонованих рішень.
|
||||||||||
4.
Виступи груп, аналіз їх роботи (15 хв.)
|
|||||||||||
Слайд 5
|
Заключна частина заняття займає близько 15 хвилин і присвячена
узагальненню отриманих результатів, захисту дослідження, представлення
презентації (публікації), якщо учні встигають її створити.
Аналіз
роботи груп проводиться за критеріями (додаток 3). На даному етапі враховую :
- план
дослідження (порядок виконання завдання);
-
організованість груп (як ефективно розподілені обов’язки між членами групи);
- виступ
групи ;
- представлення результатів
(виконання презентації можливе як додаткове домашнє завдання і оцінюється
окремо)
|
||||||||||
5.
Підсумки (5 хв.)
|
|||||||||||
Слайд 6
Слайд 7
|
Підсумки
уроку проводять учні (додаток 2), де розповідають:
керівник групи:
- що
було зроблено на уроці;
- чи
вдалося розв’язати проблему;
- які
труднощі виникали;
кожен член групи( декілька
слів):
- що я особисто для себе
дізнався корисного,
- що
найбільше запам’яталося
Заключне слово вчителя:
познайомившись з нашими славетними земляками, я хочу, щоб кожен з вас зміг з
гордістю сказати: «Я - українець. Чуєте, люди, як наповнюється моє
серце неймовірною радістю, як
захоплює
подих, як до болю стукає в скронях від гордості за те, що я часточка великого
українського роду. Бо ходжу я по землі, сходженій моїми предками
знатними:
Григорієм Сковородою, Іваном Котляревським, Тарасом Шевченком, Михайлом
Остроградським. По землі, оспіваній багатоголоссям народним, политій
кров’ю
гарячою, просоченій потом солоним, оплаканій сльозами людськими і возвеличеній
працею мільйонів рук натружених. Мій початок України рідної – від
міста Полтави».
|
||||||||||
6. Домашнє
завдання:
|
|||||||||||
Слайд 8
|
Підготувати за матеріалам уроку
презентацію (публікацію, стін-газету).
Критерії оцінювання презентації
(додаток 4)
|
||||||||||
Для підготовки до уроку було використано матеріали Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки
імені І. П. Котляревського та інтернет-джерела:
1. Лев Абрамович Тумаркин //
Математическая жизнь в СССР. – т.ХІХ, вып.
4 (118), 1964 г .
– С. 219 – 221.
2. Матеріали VIII – IX Всеукраїнських читань, присвячених пам’яті М. В. Остроградського 7-8 жовтня 2004 р., 26-27
жовтня 2005 р. Збірник статей. – Полтава. – 2005.
3. Митропольський Ю. О.
//Герої землі Полтавської: довідник. Вип.3.: Герої України. – Полтава: АСМІ,
2012. - С. 46 – 47.
4. Михайло
Остроградський //Бобрищев К. В. Отчий
край. – Полтава: Дивосвіт, 2002. – С.554 – 563.
5. Не видно Полтавський
шляхів, далеко-далеко Полтава. [Ващенко-Захарченко Михайло
Єгорович (Юрійович), математик, 100 років від дня смерті]// Край. - №102 (108) жовтень 2012 р. – С. 19.
6. Олексій Івахненко : [Про доктора тех.наук ]//Бобрищев К. В. Отчий
край. – Полтава: Дивосвіт, 2002. – С.284 – 293.
7. Козюра І. В., Козюра В.
М. Історичні силуети; нариси /І. В. Козюра, В. М. Козюра. – Полтава: ТОВ
«АСМІ», 2010. -320 с.
8. Шендрик Л. До 130-річчя
від дня народження О. М. Астряба / Л. Шендрик // Край. – 2009. - №65. – С. 21 –
22.
9. http://baza.vgdru.com/1/39932/ - Генеалогическая база
знаний: персоны, фамилии, хроника - Тумаркин
Лев Абрамович
10. http://getmedia.msu.ru/newspaper/newspaper/4046/all/yubiley.htm - Декан
механико-математического факультета, профессор Лев
Абрамович Тумаркин
Методичні рекомендації
Враховуючи, що тема уроку містить
велику кількість матеріалів та можливість представлення результатів дослідження
різними способами (презентація, публікація, діаграми, таблиці), урок можна
проводити як інтегрований з
математики/інформатики (2 год.). Також, на розсуд вчителя, та враховуючи
компетентність учнів, можна використовувати менше (більше) насичення кейсів
інформацією.
Додаток 1
Вчені-математики
Полтавщини
1. Остроградський
Михайло Васильович
2. Астряб
Олександр Матвійович
3. Митропольський
Юрій Олексійович
4. Тумаркін
Л. А. (м. Гадяч)
5. Ващенко-Захарченко
Михайло Єгорович
6. Євтушевський Василь Андрійович (м. Полтава)
7. Ігнат’єва
Н. К. (смт. Кобеляки)
8. Лібер
Л. Є. (м. Кременчук)
9. Люберський
Г. Л. (м. Кременчук)
10. Ляшко
І. І. (с. Мауківці Лубенського р-ну)
11. Мовчан
А. А. (смт. Кобеляки)
12. Повзнер
А. Я. (м. Полтава)
13. Писаренко
А. Г. (м. Полтава)
Створити презентацію (чи реферативне повідомлення)
про даних учених, що містить фото, біографію, сферу їх діяльності чи іншу
цікаву інформацію.
Додаток 2
Представлення результатів дослідження
№ з/п
|
Прізвище, ім’я по батькові вченого
|
Роки життя
|
Питання, які досліджував
|
Нагороди
|
1
|
||||
2
|
||||
3
|
Висновок
- що було зроблено на уроці;
- чи вдалося
розв’язати
проблему;
- які труднощі виникали?
|
- що я особисто для себе дізнався корисного,
- що найбільше запам’яталося (відповідь кожного члена групи)
|
Додаток 3
Критерії оцінювання роботи групи
Кейс № ___
1
2
3
|
Розробка
плану дослідження
макс. -2 б.
|
Розподіл
обов’язків між
учасниками групи
макс. -2 б.
|
Виступ
макс. -8 б.
|
Презентація
(публікація ) макс. -12 б. –
|
Разом
макс. -12+12
б.
|
Додаток 4
Критерії
|
Бали
|
Самооцінка
|
Оцін-ка груп
|
Оцінка
вчителя |
Структура презентації
-титульний
лист, назва, авторське право
-зрозуміла
навігація
-відзначено
інформаційні ресурси
-логічна
послідовність інформації
|
1-15
|
|||
Дизайн, оформлення презентації
-єдиний
стиль, фон, використання кольору,
різного роду об'єктів, анімаційні ефекти
-відсутність
граматичних помилок
|
1-15
|
|||
Зміст презентації
-визначено
питання для дослідження
-правильність
викладу тексту
-сформульовано
цілі
-зрозумілі
завдання і хід дослідження
-методи
дослідження ясні
-достовірність
отриманих результатів обгрунтована
-зроблено
висновки
-результати
та висновки відповідають меті
|
1-30
|
|||
Організація
-чітке
планування роботи групи і кожного учня
-загальне
враження від перегляду
презентації
|
1-10
|
|||
Всього
|
70
|
|||
Підсумок
|
Принципи підведення підсумків:
10 – 29 балів низький рівень
30 - 39 балів – середній рівень
40-49 балів – достатній рівень
50 - 70 балів – високий рівень
Немає коментарів:
Дописати коментар